CAS TESTİ BİLİŞSEL
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

CAS BİLİŞSEL
DEĞERLENDİRME TESTİ

Cognitive Assessment System, 5-17 yaş arası bireylerin bilişsel değerlendirmelerini 4 ölçek ve 12 alt testte toplayarak ölçmeye yarayan testtir. Zekânın zihinsel fonksiyonlara dayandığı görüşünü benimsemektedir. Planlama, Dikkat, Eşzamanlı ve Ardıl Bilişsel beceriler değerlendirilmektedir. Böylece bireylerin zihinsel düzeyleri ve zekâ bölümleri saptanmış olur. Bunun yanı sıra CAS dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, travmatik beyin hasarı, ağır duygusal bozukluklar ile planlama bozuklukları hakkında ipuçları sağlamaktadır. Değerlendirme süresi 60 ila120 dakika arasında değişmektedir. PASS Teorisi temel alarak hazırlanan CAS, dikkat-dürtü kontrolü, uzamsal bilgiyi işlemleme, kavram ve sözel ifadeler arasındaki anlamı saptama, sınıflandırma, konuşma hızı gibi zihinsel süreçler değerlendirilir.

CAS, 5-17 yaş okul çağı çocuklarının bilişsel işlemlerdeki yeterliliğini ve düzeyini belirlemek amacı ile geliştirilmiştir.

CAS’İN UYGULAMA VE KULLANIM ALANLARI

Çocuk neyi NASIL öğreniyor ve hangi alanları NEDEN öğrenemiyor kısmında ayrıntı bilgi verir. Testin sonunda çocuğun güçlü yanları ve geliştirmesi gereken yanları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olup daha nokta atışı bir destek alabilirsiniz. Testin yorumlanması sonrasına uzmanımız size ayrıntılı bilgi ve yönlendirme vermektedir. Dilerseniz devamında çocuğunuzun tespit edilen geliştirmesi gereken bilişsel becerilerine yönelik ona özel program hazırlanıp destek sağlanabilir.CAS testi okuma yazma bilmeyen 5-7 yaş arasına da uygulanabilir. İleri ki akademik hayatında zorlanacağı anlara dair öncesinde erken müdahale ya da destek alabilirsiniz. CAS ayrıca aşağıdaki durumların değerlendirilmesi amacı ile de kullanılmaktadır .Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukların Değerlendirilmesi Öğrenme Güçlüğü Olanların Değerlendirilmesi Zihinsel Engelli Olanların Değerlendirilmesi Travmatik Beyin Hasarı Olanların Değerlendirilmesi Ciddi Duygusal Bozuklukları Olanların Değerlendirilmesi Üstün Zekalı Çocukların Değerlendirilmesi Planlama Problemleri Olanların Belirlenmesi Başarının Önceden Kestirilmesi

+90 (553) 289 85 18

Cevizli mahallesi Tugay Yolu Caddesi Nuvo Dragos Sitesi A blok 7 Numara
Maltepe / İstanbul

İletişime Geç...
Mesaj
Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?